Ne každý ví, že jedním z nejklíčovějších prvků podmiňujících život na naší planetě je hořčík. Je důležitý pro savce, nás lidi ale vědecké výzkumy ukázaly, že se bez něj neobejdou ani ty nejprimitivnější formy života. U člověka se hořčík podílí na více než 300 enzymatických reakcích v těle. Mimo jiné nám také třeba pomáhá vstřebávat draslík a vápník. Ideálně bychom měli přijímat přibližně 300 mg hořčíku denně. V posledních letech se tomu však tak úplně neděje. Svou roli v tom hrají změny životnícho stylu a také jiná skladba jídelníčku. Nicméně nevěště hlavu, doplnit hořčík není až tak složité.

Příznaky nedostatku hořčíku v těle

Čím je člověk starší, tím jeho tělo potřebuje více hořčíku. Navíc se také zvyšuje jeho spotřeba u kojících matek, milovníků alkoholu, diabetiků a často jeho nedostatkem trpí také ženy po menopauze. Nicméně se v některých zdrojích uvádí, že nedostatkem hořčíku trpí až 1/3 české populace. Je tedy jasné, že se s tímto problémem potýkají téměř všechny věkové skupiny.

Nejčastější příznaky nedostatku hořčíku:

  • Svalové křeče, brnění končetin
  • Únava a bolest hlavy
  • Bušení srdce
  • Špatná kvalita vlasů, nehtů
  • Náchylnost k depresím a stresu
  • A další příznaky

 

Potraviny bohaté na hořčík 

Jako všechny jiné vitamíny a minerály můžeme i hořčík přijímat v tabletách, ale lepší samozřejmě je, asi jako u všeho, přijímat ho z přirozených zdrojů. Naštěstí ho najdeme ve velkém množštví potravin, které můžeme pravidelně zařadit do svého jídelníčku.

Potraviny s obsahem hořčíku:

Jak hořčík prosípívá našemu tělu

Jak již bylo řečeno, tak je hořčík pro správnou funkci našeho těla nezbytný. Mimo jiné nám pomáhá bojovat proti stresu a únavě. Také podporuje správnou srdeční činnost a ruku v ruce tak pomáhá proti bolestem hlavy.