Co je to celozrnná mouka a jak se získává

Celozrnná mouka v posledních letech nahrazuje v mnoha domácnostech běžnou bílou mouku. I když historicky vzato je běžná spíše ta celozrnná. Jak celozrnná mouka vzniká? Je to jednoduché, oproti běžné bílé mouce se liší ve způsobu zpracování. Zatímco se dnes většina mouky zpracovává tak, že se zrno vyjme z vnějšího obalu a až potom se mele samostatná moučná část, celozrnná mouka se mele tak, že se zrno umele celé. Mouka je pak zdravější a výživnější, protože většinu živin si nese právě obal zrna, který u nejrozšířenější bílé mouky chybí.

Celozrnná mouka a zdraví

Jak již bylo řečeno, tak většina živin a vitamínů je v zrnu obsažená ve vnějším obalu zrna. Pro představu je bílá mouka připravená přibližně o 76 % železa, 85 % hořčíku, 60 % vápníku, 78 % zinku, 77 % vitaminu B1, 80 % vitaminu B2 a 86 % vitaminu E, což už je velmi pádný důvod proč přejít na celozrnnou mouku. Navíc, ano je to trochu subjektivní faktor, ale mnoha lidem pečivo připravené z celozrnné mouky chutná více.

Mouka od nás

 

Pokud zatoužíte po celozrnné mouce, tak se můžete podívat do našeho eshopu, kde jich nabízíme mnoho druhů. Všechnu mouku, kterou u nás najdete, dovážíme od mlynáře pana Křepely, který ji mele na Střížovském mlýně. K mletí používá pouze ty nejkvalitnější obilniny vypěstované na Moravě.

Historie mouky

Jak si všichni dobře pamatujeme z hodin dějepisu, tak se mouka zprvu získávala tak, že se zrna mlela mezi kameny. Postupem času se přecházelo na sofitikovanější způsoby mletí. Velká změna nastala v 19. století, kdy se začala zrna vymýlat, zbavovat klíčku a vnějšího obalu, tehdy vznikla právě dnes nejrozšířenější bílá mouka. Její výhodou je především dlouhá trvanlivost, ale jak již bylo řečeno trvanlivosti padly za oběť vitamíny a minerály. Jakou mouku si zvolíte je samozřejmě jen na vás, ne vždy se celozrnná mouka hodí, ale kde to jde, stojí za zvážení, jestli jí nenahradit celozrnnou.