Projevy nedostatku vitamínu B

V první řadě je potřeba si ujasnit, že vitamín B není pouze jeden. Když se bavíme o vitamínu B, většinou tím myslíme celou skupinu vitamínů B. Pokud se tedy budeme bavit o jednotlivých problémech, tak je potřeba mít na paměti, že je většinou způsobuje jen určitá skupina vitamínu B.

Nedostatek vitamínu B1

Vitamínu B1 se také říká thyamin a je důležitý pro správnou funkci nerového systému. Jeho nedostatek se projevuje nespavostí, bolestmi hlavy, špatným soustředěním a nechutenstvím. Na jeho pravidelný příjem bychom měli myslet také na podzim a v zimě, kdy bývají lidé obecně náchylnější k chmurné náladě. Nedostatek thyaminu se totiž také projevuje úzkosnými stavy nebo depresemi.

Kde ho najdeme: 

Thyamin najdeme v oříškách, obilovinách, rybách, vepřovém nebo drůbežím masu. Jeho nevýhodou je, že v těle nezůstává moc dlouho, jen několik dní, proto je potřeba ho pravidelně doplňovat.

pekanové ořechy

Nedostatek ryboflavinu

I nedostatek ryboflavinu nás dokáže pěkně potrápit. Že bychom jej měli doplnit poznáme třeba podle rozpraskaných koutků, mastných vlasů a záněty hrtanu. Dalšími projevy jsou svědění a špatná kvalita kůže.

Kde ho najdeme:

Ryboflavin najdeme v tvarohu, játrech, mořských řasách, mléku a luštěninách.

Nedostatek vitamínu B3 a B5

Dobře poznáme i pokud nám chybí viatmín B3 - niacin a B5 - kyselina pantothenová. O svém nedostatku dají vědět křečemi rukou, zácpou nebo předčasným šedivěním vlasů. Niacin navíc potřebujeme ke správnému chodu mozku. 

Kde ho najdeme: 

Oba vitamíny najdeme v oříškách, luštěninách a masu.

Nedostatek vitamínu B12

S nedostatkem viatmínu B12, jak je obecně známo, se potýkají především vegani a vegetariáni, neboň je zastoupen především v potravinách živočišného původu. Jeho nedostatek se projevuje dušností a zvýšenou únavou. Je totiž velmi důležitý pro tvorbu červených krvinek. Dlouhodobý nedostatek vitamínu B12 má velmi negativní vliv na naší nervovou soustavu.

Kde ho najdeme:

Vitamín B12 se nachází především ve vejcích, rybách, drůbežím a hovězím mase.