Čím nahradit cukr?

Jak je známo, v dnešní době se snažíme nahrazovat nezdravé suroviny těmi zdravými a chemii zase přírodou, navíc je dnes móda nahrazovat cukr. My jsme se v následujícím článku zaměřili na dvě přírodní sladidla. Prvním z nich je dobře známý med a to druhé – agávový sirup - se dostává do povědomí teprve chvíli.

Agávový sirup

Agávový sirup sladidlo

Jedná se o šťávu z listů rostliny agáve, která hojně roste v tropech a subtropech, v Evropě zejména ve Středomoří. Díky tomu, že obsahuje veliké množství fruktózy (ovocného cukru) a naopak méně glukózy a sacharózy, je mnohem zdravější než klasický bílý (řepný) cukr. Agávový sirup má velice nízký tzv.glykemický index (30), čímž představuje pro organismus mnohem menší zátěž, protože nezvyšuje hladinu cukru v krvi tak rychle jako cukr či med. I přesto by se však lidé trpící diabetem měli o užívání sirupu nejprve poradit s lékařem, protože ani šťáva z agáve není úplně bez obsahu cukru. V neposlední řadě je také dobré zmínit další příznivé účinky sirupu – díky obsahu inulinu podporuje správnou střevní mikroflóru, působí jako probiotikum. Dále podporuje činnost žlučníku, metabolismus tuků a brání usazování tuků v cévách. Tím, že obsahuje především již zmíněnou fruktózu, je tento sirup mnohem sladší než běžný cukr, proto je ho k oslazení jídla či nápoje potřeba jen malé množství. Je tedy jednoznačně účinným a zdraví prospěšným přírodním sladidlem.

Med

Med prodej

Med je odnepaměti oblíbeným a hojně využívaným přírodním sladidlem. Tento zlatavý produkt včel je oblíbený nejen pro svou typickou chuť, ale je také velmi ceněn díky svým zdraví prospěšným složkám. A jaké to jsou? Z cukrů obsahuje hlavně fruktózu a glukózu. Z vitaminů pak vitaminy skupiny A, B a C, z minerálů vápník, fosfor, hořčík, draslík a železo. Mimo to med působí antimikrobiálně, je tedy přírodním antibiotikem, čímž našemu tělu pomáhá v boji proti nejrůznějším nemocem jako jsou záněty dýchacích cest či různé virózy. U medu ale platí jedno pravidlo, které je nutno dodržovat – aby se v něm zachovaly všechny zdraví prospěšné látky, nesmí se příliš zahřát. Při slazení nápojů tak musíme dbát na to, aby nebyly teplejší než 50 stupňů. Medem můžeme osladit nejen čaj, ale také třeba kávu či mléko. Na jednu věc je však třeba dát si pozor – neměly by ho dostat děti mladší jednoho roku, protože ačkoli je med jednoznačně zdravou potravinou, je také poměrně silným alergenem a u malých dětí by mohl vyvolat alergickou reakci.